تصویر کارتونی شکستگی لگن در سالمندان

شکستگی لگن یا همان hip fracture در قسمت بالایی استخوان ران, محلی که استخوان ران با لگن مفصل می شود روی می دهد. این نوع از شکستگی ها در سالمندان یک آسیب جدی است و بیشتر در زنان و پس از یایسگی رخ می دهد. شکستگی مفصل ران در سالمندان معمولا از زمین خوردن ناشی می شود و ابتلا به پوکی استخوان احتمال این شکستگی را بالا می برد.
سایر موارد مانند بیماری های کلیوی، کبدی، سرطان، اختلالات شناختی، آلزایمر و هر بیماری که باعث ضعف عضلات و نیز بینایی فرد و یا اختلال عصبی_عضلانی زمینه ساز شکستگی هستند. مصرف دخانیات می تواند احتمال این نوع شکستگی را افزایش بدهد.در بسیاری موارد در اثر پوکی استخوان و یا اختلالات لوکال استخوان، حین راه رفتن بخصوص پیچیدن روی اندام، مفصل لگن ابتدا دچار شکستگی می شود و بعد از آن فرد روی زمین می افتد و دیگر قادر به بلند شدن نخواهد بود.

علایم شکستگی مفصل لگن در سالمندان

  1. درد شدید در لگن
  2. عدم توانایی وزن گذاری روی اندام و ایستادن
  3. سفتی و کبودی و یا تورم در ناحیه باسن
  4. کوتاه تر شدن اندام و چرخیدن اندام به سمت خارج و گاهی داخل

توجه توجه
هر زمان سالمندی در اطراف شما زمین خورد و قادر به بلند شدن نبود، ایشان را اجبار به بلند شدن نکنید و در اسرع وقت با ۱۱۵ تماس بگیرید و با متخصص ارتوپد و در صورت امکان با جراح لگن مشورت نمایید.


اولین اقدام در این موارد، گرفتن رادیوگرافی ساده رخ لگن از بیمار می باشد. بیش از ۹۵ درصد این شکستگی ها با همان عکس ساده تشخیص داده می شوند و در مواردی که رادیوگرافی نکته ای نداشت و فرد همچنان اظهار درد و عدم توانایی ایستادن داشت، انجام سی تی اسکن و یا ام آر آی کمک کننده خواهد بود.

لازم به ذکر است که در شکستگی های پایدار ناشی از ضربه، ممکن است فرد قادر به راه رفتن باشد اما لازم است که تشخیص صحیح داده شود و تحت درمان صحیح قرار گیرد.

انواع شکستگی های مفصل ران در سالمندان

شکستگی در مفصل ران ممکن است در سر استخوان ران، گردن استخوان یا ناحیه اینترتروکانتریک روی دهد که در اکثر قریب به اتفاق نیاز به فیکساسیون جراحی دارد.

تصویر انواع شکستگی لگن در سالمندان

پیامد های شکستگی لگن در سالمندان

پیامدهای شکستگی مفصل ران در سالمندان به شدت آسیب بستگی دارد. گاهی عوارض جبران ناپذیری دارند که کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار میدهد. در روزها و هفته های اول احتمال عوارض زیر وجود دارد:

  1. عفونت
  2. زخم بستر
  3. خونریزی
  4. آسیب بافت نرم یا اندام های داخلی
  5. اختلال در التیام محل عمل

هدف از تشخیص و درمان شکستگی مفصل لگن در سالمندان, درمان به موقع و راه اندازی سریعتر بیمار می باشد. هر چه راه اندازی سریعتر باشد, احتمال عوارض کمتر خواهد شد.

درمان شکستگی مفصل لگن در سالمندان

به عوامل مختلفی از جمله الگوی شکستگی، میزان جابجایی قطعات شکستگی و وضعیت فیزیولوژیک فرد بستگی دارد. درمان های موجود به دو دسته کلی درمان های جراحی و غیرجراحی تقسیم می شوند.

درمان غیر جراحی شکستگی لگن در سالمندان

زیر نظر جراح ارتوپدی بایستی انجام شود هر هفته بایستی رادیوگرافی گرفته شود تا یکماه و در صورت جابجا شدن شکستگی نیاز به جراحی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

در این روش از ابزارهای کمکی مانند ویلچر , عصا یا واکر استفاده می شود. حداقل سه ماه طول درمان خواهد بود. مصرف داروهای مسکن و ضد انعقاد و کلسیم و ویتامین دی با نظر پزشک انجام خواهد شد.
این نوع درمان در صورت بروز شکستگی های ناکامل و مخفی و پایدار انجام خواهد شد.

درمان جراحی شکستگی مفصل ران در سالمندان

اصل درمان شکستگی های لگن، درمان جراحی است که انواع مختلفی را شامل می شود. ذکر این نکته حائز اهمیت است که اولین عمل جراحی همیشه مهمترین جراحی است لذا جراح ارتوپد فوق تخصص لگن در این مواقع می تواند کمک شایانی به بیمار و خانواده ایشان بنماید.
انواع مختلف جراحی از جمله فیکساتور خارجی، فیکساتور داخلی، تعبیه پروتز نیمه و نیز پروتز کامل مفصل ران می باشد که با نظر جراح انتخاب می شود.
نکته اساسی: عمل نکردن بسیار بهتر از انتخاب اشتباه در نوع عمل جراحی می باشد. هرچه سریعتر فرد سالمند بایستی راه اندازی شود.

پیش گیری از شکستگی لگن در سالمندان

فرد سالخورده ای که احتمال افتادن و زمین خوردن بالایی دارد بایستی حین راه رفتن از وسائل کمکی مثل عصا یا واکر استفاده کند.

استفاده از کلسیم و ویتامین دی رژیم غذایی سالم و موثر می تواند در تقویت استخوان ها و نیز کاهش ریسک زمین خوردن تاثیرگذار باشد.

خودداری از مصرف سیگار و الکل

ورزش و انجام تمرینات کششی و مقاومتی با هدف بهبود کیفیت استخوان ها و افزایش قدرت عضلانی و بهبود تعادل

مصرف داروهایی مانند بیس فسفونات ها با تجویز پزشک، جهت افزایش کیفیت استخوان ها

رعایت قوانین رانندگی و نکات ایمنی حین عبور از خیابان، بالا و پایین رفتن از پله ها و نردبان

نکته پایانی

شکستگی مفصل ران در سالمندان، اتفاق ناگواری می تواند باشد و مسیر و ادامه زندگی فرد را می تواند بشدت تحت تاثیر قرار دهد. سبک زندگی سالم میتواند این فرایند را بهبود بخشد. در زمان دچار شدن به شکستگی لگن، اکثر مواقع جراحی تنها گزینه درمان است و این جراحی می تواند عوارضی مانند عفونت، لخته خون در اندام، زخم بستر و … را در پی داشته باشد که در تمام این مراحل و در طول دوره بازتوانی، پزشک جراح گام به گام همراه بیمار و خانواده او خواهد بود تا بهبودی کامل حاصل شود. نقش پزشک در میزان موفقیت روش های درمانی غیر قابل انکار است، لذا بهتر است پس از ایجاد شکستگی، در انتخاب پزشک و مرکز درمانی دقت مناسب صورت گیرد.

دیدگاه ها غیرفعال است